Od dnia 31 sierpnia dostępna jest dla wszystkich beta najnowszej odsłony Battlefielda. Wtajemniczeni z programu insider mogli się już cieszyć dostępem do gry od godzin porannych dnia 30 sierpnia. Trochę sobie pograliśmy w najnowsze dzieło studia EA DICE, czas na opisanie wrażeń z bety Battlefield 1.

Battlefield 1 – pierwsza wojna światowa

Battlefield 1 przenosi nas w realia pierwszej wojny światowej, które tak naprawdę są rzadko wykorzystywane w grach. Już sam ten fakt został bardzo doceniony przez rzeszę fanów. Ciekawostką jest to, iż trailer do gry okazał się najbardziej lubianym trailerem w serwisie youtube, podczas gdy zwiastun do najnowszej odsłony serii Call of Duty, której akcja toczy się w przyszłości, zyskała najwięcej łapek w dół. Artyleria, gazy bojowe, miotacze ognia, pierwsze czołgi, czy też dwupłatowe samoloty, dzięki BF I mamy okazję to wszystko przetestować. Mnie osobiście najbardziej cieszy brak zaawansowanych technologii znanych ze czwórki: namierzania, kierowanych rakiet, zdalnie sterowanych dronów. Teraz wiem, że jak mnie coś zastrzeli, to na pewno jest to człowiek, a nie jakaś maszyna.

Battlefield 1 Beta Battlefield 1 Beta

Menu, matchmaking, social …

Battlefield 1 żegna się z przeglądarkowym battlelogiem, uruchamiając grę oczom naszym ukazuje się ładne, przejrzyste pełnoekranowe menu. Na stronie startowej zauważamy najnowsze aktualności związane z grą, następna zakładka to menu trybu multiplayer, w którym możemy wybrać tryb gry i pozwolić grze wybrać odpowiedni dla nas serwer dobierając przy tym odpowiednią lokalizację jak i poziom graczy. Następna pozycja w menu to nieaktywny w becie tryb kampanii, po czym znowu nieaktywna pozycja „Soldier”, gdzie prawdopodobnie będą nasze statystyki, zarządzanie ekwipunkiem itp.. Na koniec mamy zakładkę „More” pod którą kryją się opcje i informacje prawne.

W prawej części ekranu wyświetlają się nasi znajomi, których możemy zaprosić do pięcioosobowej poczekalni, po to, aby wspólnie wejść na serwer. O ile póki co ciężko określić skuteczność systemu matchmaking, to na pewno ułatwia granie ze znajomymi. Podczas wyszukiwania gry nie trafiła mi się sytuacja, by znajomi wylądowali w innym składzie, czy co gorsze w innym zespole. Po znalezieniu serwera ukazuje się nam menu wyboru składu (oddziału) wraz z podglądem graczy w nim będących. Podczas bety mamy dostępną jedną mapę i dwa tryby: conquest i rush. Graliśmy w trybie conquest i ten tryb będę opisywał.

Battlefield 1 Menu Battlefield 1 Menu Battlefield 1 Matchmaking

Grafika oraz mapa

Beta rzuca nas na pustynie półwyspu Synaj. Mapa jest ogromna, posiada 7 punktów strategicznych, w tym jeden bardzo oddalony od reszty i aby się do niego dostać trzeba przebyć spory kawałek pustyni, co piechotą jest dość mozolne. Grafika jest na wysokim poziomie, efekty burzy piaskowej, wybuchy, czy rozpylający się gaz wyglądają wyśmienicie. Losowo podczas gry może zaskoczyć nas wspomniana wcześniej burza piaskowa, która znacząco ogranicza pole widzenia i wygląda bardzo efektownie, nie polecam latania podczas burzy. Oko cieszą również ciekawe animacje, np. animacja wchodzenia i przesiadania się w pojeździe, ładowania artylerii, czy zakładania maski gazowej.

Battlefield 1 Sqad Battlefield 1 Map

Gameplay

Gracze, którzy mieli do czynienia z poprzednimi wersjami gry nie będą zagubieni, ale nowa odsłona dodała parę fajnych smaczków. Przykładem mogą być wspomniane wcześniej animacje wsiadania do pojazdu.  Teraz, gdy stoimy przy pojeździe i klikamy przycisk „E” nadal jesteśmy narażeni na atak wroga, bowiem nie ma natychmiastowej teleportacji na fotel kierowcy. Znaczenie ma również strona z jakiej wsiadamy do pojazdu. Wsiadanie do samochodu (czołgu) z prawej strony czyni nas od razu pasażera a nie kierowcę. Kolejny smaczek to otwieranie drzwi i okiennic. Wydawać by się mogło, że to nic takiego, ale jednak ukrywając się domku i zamykając wszystkie okna i drzwi czujemy się bezpieczniej, chyba, że akurat podjedzie ciężki czołg, który zrówna nasze schronienie z ziemią, dzięki jeszcze lepszemu systemowi zniszczeń Levolution. Nowością są też gazy bojowe i maska przeciwgazowa.

Bardzo mnie ciekawiło jak w grze sprawdzi się kawaleria, jazda konno jest dość dobrze rozwiązana. Klawiszem „c” zmieniamy stronę po której ma znajdować się kamera. Niestety nie ma widoku pierwszoosobowego podczas jazdy wierzchowcem. Poruszają się konno możemy używać broni palnej, albo szabelki, która świetnie się sprawdza, gdy szarżujemy na wroga podczas burzy piaskowej. Odrodzenie się bezpośrednio w pojeździe wiąże się z automatycznym wybraniem odpowiedniej klasy żołnierza. Podczas marszu możemy wziąć użytek z zamontowanych na broniach bagnetu i użyć szarży, rzucając się na wroga z szaleńczym krzykiem. Na koniec ciekawie rozwiązana śmierć naszej postaci, otóż gdy zginiemy mamy możliwość przyśpieszenia respawnu lub wezwania medyka, który może nas uleczyć. Kolejną nowością jest naprawa pojazdu będąc w nim, co prawda nie możemy wtedy się poruszać, ani być atakowani. W trybie conquest został zwiększony obszar przejmowania flagi, teraz można przejąć punkt nawet krążąc samolotem wokół niego.

Battlefield 1 Beta Battlefield 1 Beta Battlefield 1 Beta Battlefield 1 Beta Battlefield 1 Beta Battlefield 1 Beta Battlefield 1 Beta Battlefield 1 Beta

Problemy, premiera

Oczywiście podczas bety pojawiły się problemy z serwerami (czy też nawet ataki), co jest zrozumiałe zważywszy na ilość ludzi którzy chcą uczestniczyć w testach. Pojawiają się też inne pomniejsze błędy takie jak znikanie pojazdu, którym się poruszało. Grą możemy cieszyć się do 8 września, a premiera gry już 21 października.

Strona gry: https://www.battlefield.com/pl-pl/buy/battlefield-1