Każdy z nas na pewno miał do czynienia z niechcianymi wiadomościami, zasypującymi naszą skrzynkę pocztową. W tym krótkim poradniku przedstawię metodę, która umożliwia łatwe filtrowanie SPAM-u w poczcie Gmail.

Aliasy

Tytuł może jest trochę mylący, gdyż Gmail nie obsługuje standardowych aliasów, ale posiada bardzo ciekawą funkcjonalność do nich zbliżoną. Otóż do adresu możemy dopisać dowolną etykietę, która z jednej strony da nam nowy adres, który i tak będzie pojawiał się w naszej głównej skrzynce, a jednocześnie będzie go można łatwo  odfiltrowywać. I tak rejestrując się w niepewnym serwisie zamiast podawać nasz goły adres, możemy go wzbogacić o etykietę z nazwą lub skrótem serwisu. Dla przykładu: rejestrując się w serwisie Facebook jako adres email podajemy „nazwa_konta+etykieta@gmail.com” czyli compunit+fb@gmail.com. Ze sztuczki możemy korzystać dowolną ilość razy, a w efekcie poczta trafia tak samo na naszą skrzynkę z tą różnicą iż w polu odbiorca nie jest podany nas zwykły adres lecz adres z naszą etykietą. Nagle okazuje się, że na jedną etykietę przychodzi zbyt dużo spamu, to co musimy zrobić teraz to użyć filtrów aby automatycznie te wiadomości kasować.

fb

Filtry poczty Gmail

Mamy nasze niechciane wiadomości, wiemy na jaką etykietę przychodzą, teraz należy się ich pozbyć. W tym celu przechodzimy do ustawień poczty. Wybieramy zakładkę „Filtry i zablokowane adresy” i klikamy „Utwórz nowy filtr„. Teraz należy określić warunki działania naszego filtra, w polu „do” wpisujemy nasz adres wraz z etykietą na którą przychodzi za dużo spamu. następnie klikamy przycisk „Utwórz filtr na podstawie tych kryteriów wyszukiwania »” i określamy akcję jaka ma być podjęta przy wspomnianym wcześniej warunku, w naszym przypadku zaznaczamy opcje „usuń”  i klikamy przycisk „Utwórz filtr„. Od teraz niechciana poczta z danego serwisu będzie od razu usuwana.

gmail - aliasy i filtry