Wybór właściwego komputera nie należy do łatwych zadań. Na sklepowych półkach możemy znaleźć wiele różnych konstrukcji, które wyglądem i osiągami mocno od siebie odbiegają. W tym artykule przedstawimy typy komputerów opierając się na produktach rodzimej firmy: NTT System. Nie będę pisał w jaki procesor powinien być uzbrojony nasz pecet, czy też ile ma mieć pamięci RAM. Skupimy się na zastosowania różnych konstrukcji.

Mini komputery

Zaczynamy od najmniejszych konstrukcji, mini komputery, które na biurku nie powinny zająć więcej miejsca niż paczka chipsów. Mowa tu o produktach NTT Mini, które oparte są o platformy Gigabyte Brix, czy też MSI Cubi. Mamy tutaj do czynienia z różnymi konfiguracjami o różnej mocy, dlatego skupimy się na tym co oferują wszystkie modele. Wymiary tych urządzeń nie przekraczają 12 cm w długości i szerokości oraz 5 cm wysokości. Niewielki rozmiar sprawia, że komputer ładnie się wkomponuje w ekosystem biurkowy, nie zajmując zbyt dużej jego powierzchni. Możemy go również całkowicie schować za monitorem, czy też nawet telewizorem dzięki mocowaniu VESA, które pozwala nam zamontować komputer za naszym ekranem. Wszystkie modele posiadają wbudowany moduł Wi-Fi+Bluetooth. By utrzymać porządek i ład, jaki nam oferuje Mini możemy skorzystać z bezprzewodowej klawiatury i myszki pozbywając się tym samym kabli (oczywiście można też podłączyć urządzenia USB).

Teraz główne pytanie, do czego taki komputerek może się nam przydać, otóż NTT Mini sprawdzi się zarówno jako domowy komputer, który będzie głównie wykorzystywany do multimediów, przeglądania internetu i pracy na programach biurowych. Dzięki wbudowanym dyskom SSD, komputer się szybko uruchamia i błyskawicznie reaguje na nasze poczynania. Mini również nada się do naszego salonu, podłączony do telewizora przez złącze HDMI może pełnić funkcje centrum multimedialnego, a nawet służyć do grania w gry korzystając z usługi strumieniowania. Komputer zasilany jest zewnętrznym zasilaczem. Jeśli chodzi o wady urządzenia to są to małe możliwości rozbudowy (wymienić można tylko pamięć RAM i dysk), mała przestrzeń dyskowa oraz brak napędu DVD.

Komputery gamingowe

Urządzenia dzięki, którym możemy spędzać czas przy naszych ulubionych grach. NTT Game to seria mocnych komputerów, których konfiguracja opiera się na mocniejszych kartach graficznych i procesorach. Wszystko to po to aby gra w najnowsze tytuły sprawiała przyjemność. Większość urządzeń z tej grupy posiadają obudowę Midi Tower lub Full Tower, są to dość duże skrzynki, które zazwyczaj chowamy po biurkiem. Są też modele w trochę bardziej ciekawych kształtach, dla przykładu tzw. Cube czyli mniejsze bardziej kwadratowe konstrukcje. Komputery z serii NTT Game znane są dobrze jako oficjalne konfiguracje wielkich imprez gamingowych tj. PGA, Intel Extreme Master, GameOn, WGW itp. Urządzenia te możemy bez problemu rozbudowywać, nie ma tu elementów na stale zintegrowanych z obudową.

Komputery Office i Home

Standardowe maszyny, głównie w obudowach mini Tower, z płytami mATX. Seria NTT Home w odróżnieniu od NTT Office posiada kartę graficzną na PCI Express, podczas gdy biurowy odpowiednik posiada tylko zintegrowany układ graficzny znajdujący się na procesorze. Jeśli chodzi o zastosowanie to jak można się domyślić: Office do zastosowań biurowych, a Home do domowych zadań tj. przeglądanie internetu, odtwarzania multimediów, czy też grania w mniej wymagające gry. Komputery posiadają pełną opcję przyszłego rozbudowywania.

Komputery All in One

Wszystko w jednym, mowa tu o komputerach, które są zintegrowane z ekranem. NTT All-in-One to urządzenia, które wyglądem przypominają trochę większy monitor. Urządzenia znajdą użytek głównie w biurach i jako domowy komputer do przeglądania zasobów internetu i multimediów. Komputery w większości przypadków mają napęd DVD, a zasilacze są albo zintegrowane w obudowie albo zewnętrzne. Jeśli chodzi o rozbudowę to jest ona zależna od modelu. W części wymienimy prawie wszystko, a w innych jedynie dysk i RAM. Łatwość instalacji i kompaktowa konstrukcja sprawia, że komputer NTT All-in-One jest dobrym wyborem dla osób starszych. Do uruchomienia wystarczy jeden kabel zasilający i klawiatura z myszką. Część modeli posiada ekran dotykowy, a przekątna ekranu wynosi od 18,5 do 23 cali.

Gamingowe komputery All in One

Co prawda o komputerach typu All in One już było, ale ten model zasłużył na oddzielny akapit. Mowa o modelu NTT Game All-In-One W L40, gamingowe AIO z zakrzywionym ekranem o przekątnej 34″ i rozdzielczości 3440 x 1440! Do tego wyposażony w niczego sobie podzespoły, w tym bardzo wydajną kartę graficzną GeForce GTX 1070. Ciekawostką tutaj jest wyjmowalna kamera USB oraz możliwość podzielenia ekranu, co daje nam taki sam efekt jak podłączone dwa monitory. Urządzenie sprawdzi się jako komputer dla gracza, który nie chce oddzielnej skrzynki. Zakrzywiony, wielki panoramiczny ekran świetnie się nada do grania w gry wyścigowe czy też symulatory lotu.