Monitoring dla każdego – Creative LIVE!CAM IP SmartHD

Monitoring video to temat, który kiedyś dotyczył głównie firm, aniżeli zwykłych domowników. Dziś każdy może sobie pozwolić na monitorowanie swojego mieszkania, urządzenia stały się tanie, łatwe w instalacji i użytkowaniu. Jednym z takich urządzeń jest testowana przez nas kamera LIVE!CAM IP SmartHD firmy Creative.

Zawartość opakowania

Zacznijmy od tego co otrzymujemy przy zakupie kamery LIVE!CAM. Oprócz samego urządzenia w pudełku znajdziemy dwumetrowy przewód USB, adapter zasilania, instrukcje, gwarancję, elementy montażowe umożliwiające zamontowanie kamery na ścianie oraz cienki kawałek metalu służący do resetowania urządzenia.Charakterystyka zewnętrzna

Kamera jest zamocowana na magnetycznej podstawce, która umożliwia dostosowanie kąta nachylenia i obrotu urządzenia. Podstawka dobrze trzyma się metalowych powierzchni. Dodatkowa metalowa podkładka, którą możemy zamontować na ścianie umożliwia nam szybkie przyczepienie do niej kamery. Drugą opcją umiejscowienia kamery na odpowiedni miejscu jest podkładka w formie naklejki, która dobrze trzyma się drewnianych i plastikowych powierzchni. Kamera jest dostępna w dwóch wariantach kolorystycznych: biała i czarna. Kamera jest niewielkich rozmiarów – nie licząc podstawki jest to 7x6 cm. Z frontu mamy obiektyw, nad nim diodę sygnalizującą status. Wokół obiektywu umiejscowione są również 4 diody IR umożliwiające rejestrowanie obrazu w ciemności. Z prawej strony kamerki znajduje się złącze kart microSD. Złącze zasilania umiejscowione jest z tyłu. Obok złącza micro-usb znajduje się przycisk reset, a wyżej głośnik. Kamerka dobrze się prezentuje, opływowe kształty nadają jej łagodny charakter.

Specyfikacja techniczna

 • Waga: 94 g
 • Całkowite wymiary: 121 x 70 x 70 mm
 • Kamera: czujnik CMOS 1280x720, noktowizor, 4 diody LED z filtrem odcięcia podczerwieni
 • Kąt widzenia: 110°
 • Cyfrowy zoom: tak
 • Wykrywanie ruchu i dźwięku: tak
 • Ilość klatek na sekundę: 25
 • Nośnik zapisu: karta microSDHC o pojemności do 32 GB
 • Format zapisu filmu: MP4(H.264)
 • Format zapisu zdjęć: JPEG
 • Nagrywanie dźwięku: tak
 • Wbudowany głośnik: tak
 • Łączność: IEEE 802.11b/g/n, 2,4 GHz
 • Zabezpieczenia Wi-Fi: WPA2-PSK, WPA-PSK
 • Zasilanie: micro USB (5 V, 1 A)

Instalacja

Instalacja kamery Creative jest prosta. Wystarczy podłączyć zasilanie do kamerki i poczekać aż się zainicjuje – kamera poinformuje nas komunikatem głosowym, by użyć urządzenia mobilnego do skonfigurowania połączenia. Na smartfonie instalujemy aplikację Live! Cam, która jest dostępna na system Android oraz iOS. Przy pierwszy uruchomieniu aplikacji proszeni jesteśmy o zalogowanie. Możemy również z poziomu aplikacji utworzyć konto. Aby to uczynić klikamy „utwórz konto”, a na następnym ekranie wybieramy kraj i podajemy numer telefonu lub adres email. Na podane dane zostanie wysłany kod aktywacyjny, który musimy wprowadzić w aplikacji – mamy na to 60 sekund. Na koniec ustalamy nasze hasło.

Jak już jesteśmy zalogowani do systemu, na ekranie wyświetli się przycisk „Dodaj urządzenia”, klikamy w niego. Następnie wybieramy sposób dodawania kamery – są dwie opcje:

 • inteligentne dodawanie
 • skanuj kod QR

W większości przypadków sprawdzi się pierwsza opcja, która sama wyszuka kamerę, musimy tylko podać hasło do naszej sieci (telefon musi być połączony z tą siecią). Druga opcja wymaga również zeskanowania kodu QR, który znajduje się na spodzie podstawki kamery. Po chwili wyszukiwania, kamera poinformuje nas, że udało się połączyć z siecią Wi-Fi oraz uzyskała dostęp do internetu. W aplikacji ostatnim krokiem jest nadanie nazwy dla kamery, która jest pomocna jeśli skonfigurujemy więcej niż jedną kamerę.

Funkcje aplikacji

Dzięki aplikacji mamy dostęp do podglądu na żywo naszych kamer. Możemy wyświetlać obrazy pojedynczo lub podzielić ekran na maksymalnie cztery części, by wyświetlać 4 obrazy na żywo. Jakość podglądu jest wysoka, oprócz obrazu kamera transmituje również dźwięk dzięki wbudowanemu mikrofonowi. Obraz z kamery możemy zapisać jako zdjęcie lub wideo na swoim telefonie. Kamerę można udostępnić innym członkom rodziny, wystarczy że podamy ich adresy mailowe lub numery telefonów, na które mają zarejestrowane konto w usłudze Live! Cam.

Ciekawą funkcją jest transmitowanie naszego głosu do kamery. Wystarczy przytrzymać ikonkę mikrofonu, aby nasz głos był odtwarzany przez głośnik kamery. Funkcja może być przydatna przy monitorowaniu dzieci.

Aplikacja posiada 4 ustawienia detekcji ruchu: wyłączone, niskie, średnie i wysokie. Przy wykryciu ruchu przez kamerkę aplikacja wysyła powiadomienie na nasz telefon. W aplikacji każde takie wykrycie możemy otworzyć i zobaczyć fragment nagrania, w którym wystąpił ruch. Oczywiście możemy oglądać dowolną część nagrań monitoringu, nie tylko te z wykryciem ruchu. Nagrania mogą znajdować się na karcie pamięci lub w chmurze, o której napiszę w dalszej części artykułu.

 

Chmura – Cloud Storage

Jak wspomniałem wcześniej, nagrania mogą być nagrywane na kartę pamięci lub w chmurze. Chmura to bardzo dobre rozwiązanie, jeśli myślimy poważnie o naszym monitoringu. Wideo zamiast być rejestrowane na fizycznym nośniku – w tym przypadku karcie microSD, jest wysyłane na serwery i powiązywane z naszym kontem. Na serwerze możemy uzyskać 10 dni ostatnich dni całodobowego monitoringu. Pierwszy miesiąc korzystania z usługi jest darmowy, po jego zakończeniu usługę możemy przedłużyć za niecałe 7 dolarów. Płatność realizujemy poprzez kartę płatniczą, za pośrednictwem platformy PayPal.

Podsumowanie

Creative LIVE! CAM IP SmartHD to urządzenie takie jak wspomniałem we wstępie – proste w instalacji, łatwo dostępne i niedrogie. Funkcja transmitowania głosu rozszerza jej funkcjonalność, np. zdalna opieka na dzieckiem. Dopełnieniem kamery jest usługa rejestrowania w chmurze, która jest niestety płatna i nie możemy użyć popularnych w Polsce sposobów płatności (poprzez szybkie przelewy). Jakość obrazu jest bardzo dobra, zarówno w dzień, jak i w całkowitej ciemności. Jedyną wadą, która mnie lekko irytowała było brak możliwości wyłączenia komunikatów głosowych kamery.