Gamingowy pecet wraz z zintegrowanym zakrzywionym ekranem i pełnowymiarowymi podzespołami – tak w skrócie można określić nowy komputer od firmy NTT System. Przyjrzyjmy się zatem bliżej urządzeniu.

Komputer All in One (AiO)

Wpierw parę słów co kryje się pod określeniem komputer All in One. Otóż jest połączenie jednostki centralnej z ekranem, a całość zamknięta jest w jednej obudowie i zasilana jednym przewodem zasilającym. Konstrukcje AiO są bardziej kompaktowe od standardowych komputerów. Cały sprzęt mieści się nam na biurku, a dodatkowo otrzymujemy porządek w okablowaniu, bowiem przewodów jest już troszkę mniej.

Otwartość platformy

Większość komputerów typu All in One to konstrukcje zamknięte. Posiadają one dedykowane podzespoły, przez co mamy małą możliwość ich wymiany. W przypadku NTT L40 mamy do czynienia z bardziej otwartą platformą. W środku znajdują się pełnowymiarowe podzespoły, które można bez problemu wymieniać w celu dalszej rozbudowy. Na pokładzie komputera mieści się płyta główna w formacie Mini-ITX. Karta graficzna podłączana jest poprzez riser na prawo od płyty. Do dyspozycji mamy wewnętrzną kieszeń w której można zamontować dwa dyski SATA 2,5″. Niewymienialnymi elementami (oczywiście oprócz ekranu) są dwa wbudowane zasilacze.

Specyfikacja sprzętowa

Komputer NTT L40 występuje w kilku wariantach konfiguracyjnych. Do naszych rąk trafił model z procesorem Intel i7-6700 osadzonym na płycie głównej Gigabyte GA-Z170N-WIFI. Na pokładzie znaleźliśmy dwie kości pamięci DDR4 o łącznej pojemności 16GB. Komputer posiada potężną kartę graficzną GeForce GTX 1080 z 8GB pamięci. Do przechowywania danych służą tu dwa dyski, jeden SSD na złączu M.2 o pojemności 256GB, a drugi 1TB mechaniczny 2,5″. Komputer pracuje na systemie Windows 10.

Tak jak wspominałem, L40 reprezentowany jest przez kilka modeli, najwyższa konfiguracja różni się od tej zaprezentowanej powyżej procesorem, który ma odblokowany mnożnik (i7-6700K) oraz chłodzeniem wodnym.

Zakrzywiony ekran

Na pewno charakterystycznym elementem konstrukcji jest sam ekran. Zakrzywiony ekran o przekątnej 34 cale wyświetla obraz w rozdzielczości Ultra WQHD, czyli 3440x1440. Proporcje ekranu to 21:9, a obraz odświeżany jest z częstotliwością 60 Hz.

Zintegrowany z komputerem monitor ma jeszcze kilka innych zalet. Posiada on aż 4 wejścia obrazu: 2x HDMI, 1x DisplayPort oraz 1x Mini DisplayPort. Dzięki małemu joystickowi umiejscowionego obok włącznika, możemy łatwo przełączać się między źródłami. Dzięki takiej funkcji AiO może nam posłużyć dodatkowo jako monitor do konsoli, czy też do oglądania telewizji. Na tym nie koniec niespodzianek, obrazy te możemy wyświetlać jednocześnie. Ekran możemy podzielić na dwa lub cztery mniejsze ekrany, każdy wyświetlający obraz z innego źródła. Opcje dzielenia możemy konfigurować, określać wielkości podziałów. Mamy również do dyspozycji funkcje PiP, czyli Picture in Picture, dzięki której możemy wyświetlać miniaturkę drugiego obrazu.

Poprzez wspomniany wcześniej joystick mamy jeszcze dostęp do standardowych ustawień obrazu, tj. jasność, kontrast itp. Dodam tylko, że opanowanie owego kontrolera jest początkowo kłopotliwe, trzeba się przyzwyczaić.

Cała konstrukcja jest bardzo masywna, utrzymuje się ona na nodze, którą musimy sami zamontować (3 śrubki) po wyjęciu komputera z kartonu. Minusem podstawy jest to, iż jej odnogi wystają na około 10 cm przed komputer. Może to przeszkadzać gdy mamy blat biurka o małej szerokości, bowiem może być wtedy mało przestrzeni na klawiaturę. Ekran posiada regulację kąta nachylenia.

Peryferia

Komputer NTT L40 posiada charakterystyczną, wyjmowalną kamerę internetową o rozdzielczości 720p. Podłączana jest ona do górnego gniazda USB nad ekranem. Z tyłu obudowy znajduje się mały panel ze złączami: 1x USB 3.0, 1x USB 2.0 oraz złączami audio i czytnikiem kart SD. Oczywiście mamy również dostęp, choć utrudniony, do złącz płyty głównej. Do odtwarzania dźwięku możemy użyć wbudowanych trójdrożnych głośników stereo. Komputer dzięki zastosowanej płycie głównej posiada również moduł komunikacji bezprzewodowej Wi-Fi i Bluetooth.

 

Wydajność

Nie chcę się za bardzo rozpisywać w tej kwestii, gdyż mamy tu różne konfiguracje, a całość bazuje na pełnowymiarowych, znanych nam podzespołach. Nie musimy się zatem przejmować jakimiś niespodziankami sprzętowymi. Wiadomo, iż przy rozdzielczości jaką AiO nam oferuje musimy posiadać potężną moc obliczeniową. Dlatego mamy tu jeden z najwyższych modeli kart graficznych i bardzo wydajny procesor.

Grając na najwyższych detalach w rozdzielczości 3440x1440 nie natrafiliśmy na problemy z wydajnością w żadnej testowanej przez nas grze. Granie na dużym, ultra panoramicznym, zakrzywionym ekranie dostarczało dużo wrażeń.

Podsumowanie

Komputer NTT All in One L40 nie tylko dobrze się prezentuje, ale również posiada duży zapas mocy, który jest wymagany do gry w wysokich rozdzielczościach. Żałuję tylko, że nie mieliśmy okazji przetestować konfiguracji z chłodzeniem wodnym. Komputer polecam wszystkim, którzy chcą posiadać mocny i kompaktowy komputer, a jednocześnie mają gruby portfel, bowiem za najwyższą konfigurację zapłacimy ponad 12 tys. złotych.