Obiektywy do smartfona

Zacznijmy test od przemyśleń: kiedy ostatnio robiliśmy zdjęcia aparatem kompaktowym, czy na wycieczkę do lasu zabieramy lustrzankę? Większość odpowie – nie, dlaczego? Czy rolę tych urządzeń nie zabrał nasz jakże wielofunkcyjny smartfon? Tak, oprócz klasycznych telefonów komórkowych smartfony zastępują nam odtwarzacze mp3, dyktafony, konsole do gier, czy też właśnie aparaty. Możliwości dzisiejszych urządzeń mobilnych znacznie się zwiększyły. Kilkunasto megapikselowe matryce to już prawie norma w smartfonach. Ale co z wymienną optyką, która ukaże nam większe możliwości? Z pomocą przychodzi zestaw obiektywów do smartfonów Forever SL-400.

Zestaw Forever SL-400

SL-400 to zestaw czterech obiektywów do smartfona. Dzięki nim możemy rozszerzyć możliwości wbudowanego w nasz telefon, czy tablet aparatu. W pudełku znajdziemy:

  • obiektyw macro
  • obiektyw fisheye (rybie oko)
  • obiektyw szerokokątny
  • teleobietyw
  • dwa klipsy mocujące
  • czarne etui transportowe

 

Obiektywy do smartfona - Forever SL-400

Obiektywy do smartfona - Forever SL-400

Obiektywy do smartfona - Forever SL-400

Obiektywy do smartfona - Forever SL-400

Obiektywy mocujemy przy pomocy załączonych klipsów. Instalacja ich na smartfonie nie należy do czynności skomplikowanych. Wybrany obiektyw wkręcamy w klips następnie nakładamy go na telefon. Chwilę zajmie nam ustawienie pozycji tak, by zacisk nie zasłaniał nam obrazu. Tu od razu wspomnę o małym ograniczeniu: odległość między krawędzią urządzenia, a osią wbudowanego obiektywu nie może przekroczyć 2,4 cm. Klips od strony ekranu pokryty jest gumą, dzięki niej unikniemy rys na wyświetlaczu.

Obiektyw macro

Pora na omówienie obiektywów, zacznijmy od najmniejszego. Obiektyw macro domyślnie jest połączony z obiektywem szerokokątnym, zatem wpierw musimy go wykręcić. Wykręcone szkiełko mocujemy na mniejszym klipsie oraz dopasowujemy tak, by aparat nie widział ciemnych krawędzi. Teraz wystarczy zbliżyć urządzenie do interesującego nas obiektu i zacząć fotografować. Efekty jakie uzyskujemy tym małym, niepozornym obiektywem są naprawdę zadowalające. Śmiało można zacząć zabawę z makrofotografią. Oczywiście obiektyw nie jest doskonały, miejmy na uwadze, iż cały zestaw kosztuje koło 50 zł. Wadą obiektywu jest mocne rozmycie na brzegach. A oto przykłady:

Zdjęcie macro - obiektywy Forever SL-400

Zdjęcie macro - obiektywy Forever SL-400

Zdjęcie macro - obiektywy Forever SL-400

Obiektyw szerokokątny – wide

Aby skorzystać z obiektywu szerokokątnego należy połączyć go z obiektywem macro, połączone szkła wkręcamy do mniejszego klipsa i mocujemy na smartfonie. W rogach niestety zauważymy czarne brzegi, aby się ich pozbyć możemy delikatnie użyć zoomu cyfrowego lub po uwiecznieniu wykadrować zdjęcie. Efekt jaki uzyskujemy to zwiększenie pola widzenia aparatu. Soczewka nie robi jednak spektralnego wrażenia.

Szerokikąt- obiektywy Forever SL-400

Obiektyw fisheye – rybie oko

Fisheye to ultraszerokokątny obiektyw, posiadający bardzo duże zniekształcenia – nie można tego jednak traktować jako wady, a raczej ciekawe narzędzie. Zdjęcia z tym szkiełkiem nieraz nas rozbawią, czy zaskoczą. Sam efekt fisheye polega na tym, iż to co jest blisko obiektywu jest duże, a to co już nawet troszeczkę odsunięte do tyłu robi się małe i sprawia wrażenie, że obiekt jest bardzo oddalony. Obiektyw mocujemy do mniejszego klipsa. Brzegi kadru będą ucięte, należy tak ustawić klips, by powstały okrąg był równy i dobrze wypośrodkowany. Efekty uzyskane tym obiektywem są naprawdę zabawne – polecam go do tworzenia komicznych portretów.

Zdjęcie fisheye- obiektywy Forever SL-400

Zdjęcie fisheye- obiektywy Forever SL-400

Zdjęcie fisheye- obiektywy Forever SL-400

Teleobiektyw

Jest to największy element zestawu. Długość obiektywu wynosi aż 8 cm. Na naszym smarfonie wygląda on zabójczo. Soczewkę instalujemy na większym klipsie. Wymaga trochę cierpliwości, jeśli chodzi o dopasowanie go do naszego aparatu. W efekcie uzyskujemy obraz z czarną okrągłą obwódką. Obiektyw posiada pokrętło ostrości, którym ręcznie musimy operować. Ośmiokrotne zbliżenie jakie uzyskujemy jest ciężkie do utrzymania z ręki – co czyni obiektyw najmniej użytecznym. Obraz ulega też sporym zniekształceniom.

Teleobiektyw- obiektywy Forever SL-400

Podsumowanie

Obiektywy dostarczają dużo frajdy. Najbardziej byłem zadowolony ze zdjęć zrobionych obiektywem macro i fisheye. Szeroki kąt jest za mało wyrazisty, a teleobiektyw nie jest zbyt użyteczny. Niemniej jednak za zaledwie 50 zł dostajemy zestaw, który nie tylko dostarczy nam zabawy, ale również rozwinie naszą kreatywność. Fakt, iż nie ma tu perfekcji, rozmycia brzegów oraz dystorsja obrazu odstraszą profesjonalistów. Jednak dla takich amatorów fotografii jak ja jest to do zaakceptowania. Polecam, zwłaszcza jako prezent dla młodszych, by zaczęli zabawę z fotografią.

Obiektywy zostały dostarczone do testów przez sklep Frago.pl – produkt dostępny jest na stronie: https://frago.pl/gadzety-fotograficzne/zestaw-obiektywow-do-smartfonow-forever-4-w-1-.

Zapraszamy również do obejrzenia pełnej galerii zdjęć zrobionych testowanymi obiektywami: https://photos.app.goo.gl/0lbpHfGNzTAwbDge2.