Wspominałem ostatnio o różnych formatach komputerów stacjonarnych we wpisie jaki komputer wybrać. Dziś przedstawię Wam nowy model, który należy do grupy mini PC, ale swoją wydajnością mocno wybija się z szeregu. Może nie tyle o komputerze będę pisał, co o platformie, na której takowy możemy zbudować. Mowa o nowym modelu Gigabyte Brix Gaming UHD. Jest to jedna z dwóch nowych wersji cegiełek, a dokładne oznaczenie tego urządzenia to GB-BNi7HG4-950.

Budowa

Pierwsze co zauważamy to fakt, iż nowy Brix strasznie nam wyrósł. Najwyższe (dosłownie) poprzednie modele miały maksymalnie 6 centymetrów wysokości, podczas gdy nasz dzisiejszy zawodnik mierzy ich aż 22. Pozostałe wymiary zostały praktycznie takie same, czyli 11 x 11 cm. Powierzchnia obudowy wykonana jest ze szczotkowanego aluminium, pod nim znajduje się warstwa z tworzywa sztucznego. Podstawka oraz górna część wykonana jest z plastiku. Urządzenie posiada kształt graniastosłupa o podstawie kwadratu ze ściętym rogiem. Całość wygląda bardzo elegancko. Po włączeniu uroku dodaje podświetlany wierzch platformy.

Większość złącz zostało umieszczonych od strony ściętego rogu. Patrząc od dołu w pierwszej kolejności znajduje się gniazdo zabezpieczenia antykradzieżowego (kensington lock), gniazdo zasilania, złącze RJ-45, 4x USB typu A (jedno w wersji 3.1, pozostałe 3.0), USB 3.1 typu C, gniazda audio (słuchawki, mikrofon), miejsce do podpięcia anteny zewnętrznej oraz duży włącznik. Na innej krawędzi obudowy mamy złącza graficzne: 3x Mini DisplayPort oraz jedno HDMI.

Obudowę możemy łatwo zdjąć poprzez odkręcenie śrubek mocujących oraz zdjęcie podstawki, za którą ukryty jest wentylator. Po otwarciu pierwsze co widzimy to kieszeń na dysk 2.5″. Aby dotrzeć głębiej musimy odkręcić jeszcze dwie śrubki oraz odpiąć parę kabelków. Po tych czynnościach możemy odchylić lub wyjąć cały moduł z układem graficznym, którego znacząca część to potężny radiator. Odsłania nam się widok na płytę główną na której najważniejsze dla nas to dwa gniazda SO-DIMM DDR4 oraz dwa złącza do podłączenia dysków M.2. Przyglądając się dalej, pod płytą znajdziemy jeszcze jedną ukrytą kieszeń na dysk.Specyfikacja

Sercem komputera jest czterordzeniowy procesor szóstej generacji Intel Core i7-6700HQ, który jest wlutowany bezpośrednio na płytę główną. Sama płyta oparta jest na chipsecie H170HM. Obsługuje pamięci DDR4 o taktowaniu 2133 MHz, której łączna wielkość nie może przekroczyć wielkości 32 GB. Do platformy możemy podłączyć dwa dyski SATA 2.5″, zarówno mechaniczne jak i SSD. Do tego jeszcze dwa gniazda M.2, które jedno jest sterowane przez kontroler SATA, a drugie komunikuje się bezpośrednio z procesorem. Na płycie znajdziemy również moduł komunikacji bezprzewodowej Wi-Fi + Bluetooth. Zaraz po procesorze najważniejszy jest tu układ graficzny GeForce GTX 950 wyposażony w 4 GB pamięci DDR5. Do karty możemy podpiąć aż cztery monitory.

Wydajność

Wydajność jest na bardzo wysokim poziomie, zwłaszcza w zwykłych domowych zastosowaniach. Wyposażając platformę w odpowiednią ilość pamięci RAM możemy śmiało grać w tytuły z gatunku MOBA, czy inne, mniej wymagające, jak Counter Strike: Global Offensive (na najwyższych detalach ~140 fps). W nowsze, bardziej wymagające tytuły będziemy musieli zadowolić się średnimi ustawieniami graficznymi. W Rise of the Tomb Raider na wysokich detalach pogramy z średnią prędkością 45 klatek na sekundę, a w najnowszego Shadow Warriora 60 klatek.

Testy wykonaliśmy na pamięciach Kingston DDR4 2x 8 GB 2133 MHz CL15 oraz dysku SSD Kingston V300 120 GB. Użyty system operacyjny to Windows 10 64bit w wersji Pro.

Chłodzenie

Z wielką mocą przychodzi wiele ciepła, a coś z tym ciepłem trzeba zrobić. Brix zaciąga wentylatorem powietrze od spodu obudowy, które wędruje przez całą wysokość urządzenia chłodząc to co napotka na swojej drodze, po czym opuszcza obudowę przez otwory wentylacyjne umieszczone w górnej części obudowy. Oczywiście najbardziej grzejącym się elementem jest tu karta graficzna, dlatego została ona wyposażona w potężny radiator.

To tylko platforma

Może słowo „tylko” nie do końca tu pasuje, nie chcemy ubliżać Brixowi, ale jednak należy o tym pamiętać. To nie jest komputer. Aby go uruchomić potrzebujemy jeszcze pamięci RAM DDR4 oraz pamięci masowej, czy to dysku SATA 2.5″ (laptopowy), czy też M.2. Należy także pamiętać o systemie operacyjnym, którego będziemy musieli zainstalować z napędu zewnętrznego DVD lub pamięci USB.

Zawartość opakowania

W pudełku oprócz platformy znajdziemy również zasilacz zewnętrzny, kabel zasilający, instrukcję montażu, sterowniki oraz antenkę do wzmocnienia zasięgu Wi-Fi i Bluetooth.

Podsumowanie

Gigabyte Brix Gaming UHD to elegancka i wydajna platforma. Produkt nie jest skierowany do hardcorowych graczy, bowiem grafika nie pozwala pociągnąć wszystkiego na maksa. W zwykłym domowym zastosowaniu ma duży zapas mocy, spokojnie się nada dla niedzielnych graczy, którzy nie potrzebują setek FPS-ów i über detali graficznych, a chcących czasami sobie zagrać w Tomb Raidera. Cena urządzenia wynosi niecałe 5 tys zł.