Slice, dice & Rice

Gra Slice, Dice & Rice, niezależnego polskiego studia Dojo Games, jest bijatyką inspirowaną grami z serii Bushido Blade i kulturą Japonii.

Fabuła

Akcja ma miejsce w alternatywnej wersji japońskich zaświatów. Fabuła przedstawia losy ośmiu postaci, choć każda z nich ma własną historię do opowiedzenia, to jednak są one bardziej lub mniej ze sobą powiązane. Rozgrywka jest bardzo uproszczona względem innych gier o podobnej tematyce. Nie ma tu systemu combo, brak pasków zdrowia. System walki jest bardzo prosty i pozwala na zakończenie pojedynku w ułamku sekundy od jego rozpoczęcia. Jeśli walka nie skończy się śmiercią od pierwszego cięcia to na ciele naszej postaci widać odniesione obrażenia, a postać staje się wolniejsza. Do naszej dyspozycji dostajemy cięcia horyzontalne i wertykalne, których można używac również podczas skoku, parowanie ciosu oraz ciężki atak, którego nie można używać w powietrzu, ani sparować.

Bohaterowie różnią się od siebie stylami walki i orężem, a wiec i taktyką potrzebną do zwycięstwa. Same walki skupiają się na wyczuciu odpowiedniego momentu do ataku równocześnie starając się uniknąć ataku przeciwnika. Dużą rolę odgrywają szybkość i zasięg ciosu wybranego bohatera. Pojedynki kończą się błyskawicznie i krwawo, można dosłownie stracić głowę.
Po ukończeniu gry solo, przychodzi czas na tryb gry wieloosobowej na jednym komputerze dla dwóch graczy, gdzie taktyka i dobre wyczucie czasu decydują o wyniku starcia i mogą trwać całkiem długo. Do walki można podejść taktycznie i czekać na odpowiedni moment do ataku lub jak tylko runda się rozpocznie, ruszyć do przodu atakując i licząc na sukces, co niestety może prowadzić do monotonii.

Grafika i dźwięk

Gra stylizowana jest na podobieństwo komiksu. Szata graficzna prezentuje się całkiem przyzwoicie. Śliczne, ręcznie rysowane lokacje, zróżnicowane postaci oraz ich animacja. Kolorystyka otoczenia i wojowników, w której przeważa kolor szary, połączona z brutalnością gry buduje mroczny klimat. Muzyka i dźwięki doskonale uzupełniają swoim japońskim stylem to co widać na monitorze.

Podsumowanie

Przy grze Slice, Dice & Rice można spędzić kilka godzin i dobrze się bawić odkrywając losy kolejnych postaci w trybie fabularnym, a później oddać się zabawie z przyjaciółmi. Gra się bardzo przyjemnie, choć po pewnym czasie zaczyna się odczuwać powtarzalność wykonywanych czynności. Gra dostępna jest na platformie Steam: Steam Store.

Plusy:

  • Prostota obsługi, walka sprowadza się do kilku ciosów, uników i parowania
  • Klimat audio-wizualny
  • Możliwość gry gracz vs gracz (przy jednym komputerze)

Minusy:

  • Czasami zdarza się, że postać nie reaguje na wciśnięcie przycisku, co może skutkować nagłą śmiercią
  • Brak możliwości gry wieloosobowej przez internet
  • Użyty styl czcionki jest troszeczkę niewyraźny przy znakach o mniejszej wielkości