Test myszy HIRO Spider

Spider to jedna z dwóch nowych myszek wprowadzonych na rynek przez HIRO, łącznie jest ich już pięć modeli. Moim zdaniem HIRO Spider najbardziej przykuwa uwagę z całej oferty, a to za sprawą oryginalnego designu – o którym przeczytacie poniżej, najpierw jednak parę technicznych informacji.

Specyfikacja

 • Sensor: optyczny
 • Częstotliwość próbkowania: 5300 fps
 • Częstotliwość raportowania: 125-250-500-1000 Hz
 • Rozdzielczość: 250-7000 DPI
 • Masa: 115±5 g
 • Wymiary: 127,5 x 71,6 x 40,5 mm

Budowa i design

Mysz jest symetryczna. Górna część wykonana jest z gładkiego, śliskiego plastiku, ozdobionego podświetlanym wzorem przypominającym pajęczą sieć. Boki również są wykonane z plastiku, ale z wytłoczoną teksturą w kształcie sześciokątów, która poprawia przyczepność. HIRO Spider posiada łącznie sześć przycisków – lewy, prawy, w rolce, przełącznik dpi oraz dwa z lewej strony urządzenia. Rolka jest dość duża, przyjemnie pracuje. Między rolką, a przełącznikiem DPI, na szarym kawałku plastiku znajduje się logo HIRO. Przewód jest w oplocie tekstylnym, a jego długość wynosi 1,5 m, posiada filtr magnetyczny. Wtyczka również sprawia wrażenie bardzo wytrzymałej.

Parę słów wspomnę jeszcze o podświetleniu – gdyż w przypadku tej myszy jest to jedna z głównych cech. Kolor podświetlenia możemy sami wybrać z poziomu sterownika, oprócz barwy mamy także trzy tryby pracy: standardowy, pulsowanie i neon, w którym barw płynnie zmieniają się z jednej na drugą. Ostatni tryb jest najbardziej widowiskowy. Jasność podświetlenia możemy zmienić tylko w trybie standard, w pozostałych możemy zmieniać tylko prędkość zmian kolorów.

Oprogramowanie

Sterowniki do urządzenia znajdziemy na dołączonej płycie CD lub można je pobrać ze strony producenta. Aplikacja jest w języku angielskim. Po uruchomieniu pojawia się ona w zasobniku systemowym. Możliwości programu przedstawiają się następująco:

 • programowanie przycisków – możemy wybrać funkcje dla każdego, oprócz lewego przycisku myszy. Akcje, które są dostępne do przypisania to: lewy, prawy, środkowy przycisk myszy; do przodu; do tyłu; potrójny klik; przełączenie DPI; przełącznik podświetlenia; uruchomienie aplikacji systemowych (player, mail, kalkulator, mój komputer); funkcje multimedialne (next, prev, play/pause, stop, vol+, vol-, mute); fire key (zdefiniowanie klawisza, ilości jego wciskania i prędkości); pojedynczy klawisz, combo klawiszowe (do trzech przycisków); zdefiniowane makro
 • zmiana prędkości raportowania – 125/250/500/1000
 • ustawienie do czterech trybów dpi – do każdego trybu możemy przypisać jedną z dostępnych wartości dpi z przedziału 250-4000 oraz kolor podświetlenia dla danego trybu; możemy również wyłączyć dany tryb
 • ustawienie podświetlenia: 3 tryby: standard – w którym oświetlenie jest stałe, w tym trybie możemy również kontrolować jasnością; respiration – pulsowanie, możemy ustalić prędkość pulsu i tryb jeden/wiele kolorów; neon – płynne przełączanie między kolorami
 • zmiana prędkości wskaźnika myszy
 • zmiana prędkości przewijania
 • zmiana prędkość dwukliku
 • definiowanie makr

DPI 7000/4000?

Jeśli jesteście spostrzegawczy, to zaczniecie się zastanawiać – „czemu w specyfikacji podane jest max. dpi 7000, a w aplikacji możemy ustawić max 4000″. Jest to najprawdopodobniej błąd aplikacji, problem został zgłoszony do producenta. Mamy nadzieję, że szybko zostanie to poprawione.

Podsumowanie

HIRO Spider to na pewno ciekawe urządzenie, które możemy nabyć za dość niską cenę (około 100 zł). Design i podświetlenie przykuwa oko. Poza wyglądem mysz posiada duże możliwości konfiguracji, obsługę makra, kontrolę podświetlenia. Mi osobiście trochę przeszkadza zbyt gładki plastik, bardziej odpowiadają mi lekko chropowate powierzchnie, ale to kwestia gustu.