Ostatnio mieliśmy prawdziwy wysyp nowych układów graficznych, zarówno tych zielonych, jak i czerwonych. Przed Wami test referencyjnej karty AMD RX 480. Kartę porównamy z jej dwuletnim już konkurentem od Nvidii: GTX 970 (dokładnie Asus GTX 970 Turbo OC).

AMD Polaris

RX 480 to pierwszy układ oparty na architekturze Polaris, który cechuje 14 nanometrowy proces technologiczny FinFET, dzięki któremu karta zyskuje na wydajności, a zarazem jest bardziej energooszczędna.

Specyfikacja

Proces technologiczny 14 nm FinFET
Liczba bloków obliczeniowych 36
Jednostki cieniujące 2304
Jednostki teksturujące 144
Jednostki renderujące 32
Pamięć 8 GB GDDR5
Taktowanie pamięci 8000 MHz
Szerokość szyny pamięci 256 bit
Taktowanie rdzenia 1120 MHz (Boost: 1266 MHz)

Złącza

Referencyjny model karty RX 480 posiada 3 złącza DisplayPort (1.3 HBR / 1.4 HDR Ready) oraz jedno HDMI (v. 2.0). Brakowało mi złącza DVI lub dodatkowego HDMI, gdyż jedno było używane przez Oculusa, zostawiając same DisplayPorty. Do zasilenia potrzebuje tylko jednej wtyczki 6-pinowej z zasilacza.

Platforma testowa:

Procesor: Intel® Core™ i5-4690K

Pamięć RAM: 2x 4 GB DDR3 HyperX  Fury

Płyta główna: MSI Z97S KRAIT

Zasilacz: FSP AURUM PRO 1000W

System operacyjny: Windows 10

Benchmarki

Kartę przetestowałem dwoma programami: Catzillą oraz 3DMark (Fire Strike, Time Spy).

Oto wyniki:

Catzilla RX 480 vs GTX 970 3DMark - Fire Strike RX 480 vs GTX 970

3DMark - Time Spy RX 480 vs GTX 970

Jak widać mamy tutaj małą rozbieżność, z jednej strony dość duża przewaga GTX-a w Catzilli, z drugiej przewaga AMD w 3DMarku, w tym najbardziej w teście Time Spy opartym na DX12. Test Catzilli wydaje się być uboższy technologicznie (ostatnia aktualizacja w kwietniu), domyślam się, że stąd ta różnica. Aby potwierdzić wyniki wydajności w DX 12 zamieszczam wyniki z testu wydajnościowego gry Rise of the Tomb Raider (FullHD, detale bardzo wysokie, FXAA):

Rise of the Tomb Raider RX 480 vs GTX 970

Analizując wydajność w benchmarkach oraz grach, można dojść do wniosku, iż karta RX 480 jest zbliżona wydajnościowo do GTX-a 970, nadrabiając jednocześnie na nowszych technologiach (DX12, Vulcan, VR).

Wirtualna rzeczywistość

Kartę przetestowałem z konsumencką wersją gogli wirtualnej rzeczywistości Oculus Rift (CV1). Oczywiście wszystko działa i nie było żadnych problemów sprzętowych. Wydajnościowo jest podobnie jak z konkurentem, ale czasami są pewne wahania, raz na stronę AMD, a czasem na Nvidię. Dla przykładu wyniki programu SteamVR Performance Test:

 

SteamVR Performance Test - RX 480

SteamVR Performance Test - GTX 970

SteamVR Performance Test - RX 480 vs GTX 970

 

Jak widać w  przypadku testu od Valve górą jest GTX, co ciekawe jeszcze dwa miesiące temu ta sama karta, przy tej samej konfiguracji miała wynik 6.9, widać zatem, że wydajność wzrosła wraz z nowymi sterownikami.

Kultura pracy

Nie sądziłem, że kiedyś to napiszę, ale jednak, oto me słowa „AMD jest cichsze” w porównaniu z GTX 970 Turbo OC od Asusa, który również chłodzony jest przy pomocy turbiny i gabarytowo podobny do czterysta osiemdziesiątki. Chodzi tu głównie o pracę przy mocnym obciążeniu.

Podsumowanie

AMD RX 480 to karta ze średniej półki, na której dominował przez dwa lata model GTX 970. Choć wydajnościowo zbliżona do konkurenta, jest nowsza technologicznie i w nowych produkcjach będzie zapewne pokazywać swą wyższość. Jednocześnie cena kart AMD jest niższa, zatem karta może stać się nowym faworytem na tej półce.

Cena wersji z 8 GB: od 1300 zł