Inteligentnych urządzeń ostatnimi czasy ciągle przybywa, z których część tylko okazuje się być ciekawym rozwiązaniem, a część to po prostu zwykły bajer. Dziś przedstawimy Wam produkt, który bardziej zalicza się do tej pierwszej grupy, jest nim inteligentne gniazdko (Smart Plug) TP-Link HS110.

Budowa

HS110 nie jest zbyt pokaźnych rozmiarów, jego wymiary wynoszą 90 x 88 x 144 mm. W zależności jak i gdzie podłączymy urządzenie, możemy nim zasłonić sąsiednie gniazdka, przez co zablokuje nam ono do nich dostęp. Gniazdko umieszczone na nim jest typu F, czyli tzw. niemieckie lub schuko. Jego zaletą jest to, iż jest ono symetryczne, czyli wtyczki mogą być obrócone przy podłączaniu o 180 stopni.

Nad gniazdkiem znajduje się przycisk, który pozawala na manualne włączanie i wyłączanie zasilania w podłączonym do Smart Plug-a urządzeniu. Służy on jeszcze do wyświetlania stanu, poprzez wbudowane diody, które sygnalizują połączenie z siecią oraz stan zasilania. W górnej części obudowy mamy jeszcze przycisk konfiguracji, którego używamy do zainicjowania stanu konfiguracji urządzenia lub przywrócenia ustawień fabrycznych.

Konfiguracja i aplikacja KASA

Konfiguracja urządzenia nie jest trudna, ale wymagana jest znajomość języka angielskiego na poziomie podstawowym, bowiem aplikacja do sterowania nie jest spolszczona. Co do samej aplikacji, to nazywa się ona KASA, ściągnąć możemy ją ze sklepu Google Play lub App Store. Aby ją uruchomić musimy posiadać w telefonie, czy tablecie system Android w wersji minimum 4.1 lub iOS w wersji 8 lub wyższej. Oprócz samego systemu i aplikacji będzie nam jeszcze potrzebna sięć domowa Wi-Fi oraz znajomość hasła do niej. Przy uruchomieniu programu pierwsze co ujrzymy to prośba o zalogowanie lub stworzenie konta. Możemy ten proces pominąć, ale wtedy stracimy możliwość sterowania gniazdkiem z dowolnego miejsca (z dostępęm do internetu) poza naszą siecią domową. Aplikacja prowadzi nas krok po kroku przez etap dodawania urządzenia. W pewnym momencie będziemy musieli przełączyć sieć na tę udostępnianą przez nasze gniazdko, a jej nazwa będzie się zaczynała się od TP-LINK_SmartPlug. Po powrocie do aplikacji wskazujemy sieć, z którą Smart Plug ma się łączyć w celu dostępu do internetu oraz podajemy do niej hasło. Na koniec wybieramy nazwę dla naszego gniazdka oraz ikonkę lub zdjęcie, które będzie do niego przypisane. Ułatwia to późniejsze rozróżnianie urządzeń w przypadku większej ich ilości w naszej sieci.

Interfejs aplikacji jest prosty, ekran początkowy wyświetla listę skonfigurowanych urządzeń i już z jego poziomu obok nazwy konkretnego gniazdka możemy bezprzewodowo włączać i wyłączać zasilanie. Po kliknięciu w nazwę Smart Plug-a przeniesie nas na ekran, który będzie pokazywał trochę więcej detali i opcji. Widzimy tutaj dwa pola, które pokazują dzisiejszy pobór prądu przez urządzenie podłączone do gniazdka oraz czas jego pracy. Jeśli klikniemy w te pola, otrzymamy aktualne zużycie prądu lub czas pracy oraz statystyki z siedmiu i trzydziestu ostatnich dni. Na dole interfejsu mamy jeszcze trzy opcje. Schedule, czyli harmonogram, w którym możemy ustalić zdarzenia włączania i wyłączania zasilania na gniazdku, mogą być one cykliczne (wybór konkretnych dni) lub jednorazowe. Tryb Away symuluje naszą obecność poprzez losowe włączanie i wyłączanie zasilania w podanych przez nas zakresie dat i czasu naszego wyjazdu. Ostatnia funkcja to prosty timer, w którym możemy zaplanować włączenie lub wyłączenie zasilania po upłynięciu określonego przez nas czasu.

Zastosowanie i ograniczenia

Zastosowań może być wiele. Możemy do Smart Plug-a podłączyć wiele urządzeń, czy to lampki, grzejniki elektryczne lub termy. Dzięki sterowaniu z dowolnego miejsca możemy podgrzać wodę w termie zanim wrócimy do domu po całodniowej wycieczce. Oczywiście możemy do naszego gniazdka podłączyć więcej niż jedno urządzenie poprzez użycie przedłużacza, czy listwy zasilającej. Tu pojawia się małe ograniczenie prądowe, a mianowicie maksymalne natężenie prądu urządzeń podłączonych to Smart Plug-a nie może przekroczyć 16 A, czyli mocy 3,68 kW.

Drugim ograniczeniem jest typ urządzenia, które nie może od nas wymagać dodatkowej interakcji. Dla przykładu telewizor, samo podanie zasilania nie uruchomi nam go, musimy jeszcze nacisnąć odpowiedni przycisk na pilocie.

Podsumowanie

Smart Plug TP-Link HS110 jest prostym, łatwym w obsłudze i użytecznym urządzeniem. Cena urządzenia jest bardzo przystępna, zatem jeśli tylko mamy dla niego zastosowanie, to bardzo je polecam. W sprzedaży występuje również model HS100, który różni się tylko brakiem funkcji kontroli zużytej energii. Na zakończenie jeszcze wspomnę o myśli jaką miałem testując te urządzenie… Jeśli kręciliby remake filmu „Kevin sam w domu”, jestem pewien, że główny bohater wykorzystałby takie urządzenie.