Wielu osobom z pewnością przytrafił się wypadek podczas pracy na komputerze, potrącając stojące obok naczynie z napojem… krzyk, panika, przerażenie, co robić? odpowiedź znajdziecie poniżej.

Oczywiście naturalnym odruchem na takie zdarzenie jest panika i krzyki, jednak liczy się tu czas reakcji i zachowanie zimnej krwi. Jedną z najważniejszych czynności, które należy wykonać to odłączenie źródła zasilania od urządzenia. Jeśli jest to laptop, konieczne jest natychmiastowe odłączenie wtyczki zasilacza oraz wyjęcie baterii, aby uniknąć zwarć na płycie głównej i jej „spalenia”. w przypadku gdy chodzi o klawiaturę w komputerze stacjonarnym, wystarczy odłączyć klawiaturę od komputera, 5 V i 0,5 A na lini sygnałowej D+ D- USB, może skończyć się uszkodzeniem kontrolera portu. Dobrze też jest odwrócić urządzenie tak aby ciecz swobodnie wypływała, mając przy tym jak najmniejszy kontakt z elektroniką wewnątrz.

 

„co dalej…”

Otóż gdy cieczą rozlaną była zwykła woda, możemy pozostawić urządzenie do wyschnięcia w ciepłe miejsce, najlepiej na kilka dni, żeby pozbyć się wilgoci umieścić je zamknięte w pojemniku z ryżem, który znakomicie chłonie wilgoć, chociaż znalezienie odpowiedniego pojemnika może być kłopotliwe,duża ilość ryżu i worek na śmieci powinny załatwić sprawę. Jeżeli mamy troszkę wprawy w demontażu urządzenia, rozkręcając obudowę dotrzemy do zalanego miejsca, przyspieszając znacznie proces schnięcia za pomocą np. suchej szmatki lub ręcznika papierowego.

 

„Im słodsze, tym gorsze…”

Po zalaniu kawą, herbatą, sokiem czy colą, pojawia się znacznie większy problem, schnięcie w tym przypadku nie pomoże. Najgorszym z możliwych scenariuszy to zalanie colą, gdyż wysychając pozostawia lepkie karmelowe plamy które dobrze trzymają się styków taśm, elementów SMD oraz ich wyprowadzeń. Dodatkowo w składzie coli (oraz innych przesłodzonych napojach) zawarty jest kwas fosforowy, który doskonale przewodzi prąd, wyżej wspomniane już zwarcia, zazwyczaj kwalifikują płytę główną do wymiany, gdyż często jej naprawa przekracza koszt kupna nowej. Chcąc uniknąć poważnych uszkodzeń i ponoszenia poważnych kosztów wymiany, najlepiej oddać laptopa do specjalisty, który dobrze oczyści zalegające resztki cieczy specjalnymi preparatami.

Tak wygląda płyta zalana colą:

cola spill

Tak wygląda nieosuszona płyta, która działała po zalaniu kawą:

spill2

 

„Nie koniecznie do spożycia…”

Jeśli umiemy samodzielnie rozłożyć i złożyć laptopa czy klawiaturę od PC, sami możemy oczyścić zalane miejsca używając alkoholu. Ulubionym trunkiem elektroniki jest IPA  C3H7OH czyli tak zwany izopropanol, bądź alkohol izopropylowy. do czyszczenia dobrze zaopatrzyć się także w:

  • ręczniki papierowe,
  • pałeczki higieniczne,
  • pędzelki elektrostatyczne.

na tych ostatnich nie gromadzą się ładunki elektrostatycznych, które również mogą uszkodzić elektronikę na płycie głównej, dlatego zalecam ich używanie.

pędzelki

 

Powodzenia w walce, lub zapraszamy do skorzystania z naszej usługi serwisowej 🙂